www.uyan.de - www.uyan.netIrkçı faşizm, sosyalizm, komünizm proletarya diktatörlüğü, Leninizm, Maoizm şeriat derken birçok ülkede her çeşit siyasi idare türü denendi.
Sonuç olarak demokrasiden başka iyi bir siyasi idare biçimi kalmadı.

 

ANASAYFA

HABERLER

YAZARLAR

POLİTİKA

KÜLTÜR-SANAT

BİLDİRİLER

BİLGİ HAZİNESİ

TANITIM

TARİHTE KALAN

 


BAHRİYE ÜÇOK 26 YIL ÖNCE 
İSLAMİSTLER TARAFINDAN KATLEDİLMİŞTİ

Doğan Özgüden

 

Islamizme karşı tavrı ile bilinen Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Bahriye Üçok 6 Ekim 1990’da evine gönderilen bombalı paketle öldürüldü.

İstanbul’dan Ankara Çankaya’daki evine özel bir kargo şirketiyle yollanan kitap paketini açan Üçok, içindeki bombanın patlaması sonucu ağır yaralandı. İki kolu ve bir bacağı kopan Üçok kaldırıldığı hastanede ameliyata alınamadan öldü.

Cinayeti İslami Hareket adlı örgüt üstlenmişti. Cumhuriyet Gazetesi'ni telefonla arayarak İslami Hareket Örgütü adına konuştuğunu bildiren bir kişi Üçok'u “tesettür konusundaki düşünceleri yüzünden” cezalandırdıklarını söylemiş, “İslam'a sınır koyanları öldürmeyi borç bildiklerini” belirtmişti.

Fransızca, Arapça ve Farsça dillerini bilen Üçok'un, "İslam'dan Dönenler", "Yalancı Peygamberler" ve "İslam Devletlerinde Kadın Hükümdarlar" adlı üç kitabı bulunuyor. SHP Parti Meclisi Üyesi Bahriye Üçok, katledildiği sırada SHP için bir laiklik raporu hazırlamaktaydı. Üçok, katıldığı toplantılarda sık sık laiklik, kadın hakları ve irtica tehlikesi üzerinde durmuş ve "laikliğin savunucusu ilahiyatçı" olarak tanınmıştı.

Sol Haber Merkezi'nin 6 Ekim 2014'te belirttigi gibi, 90'lı yıllarda gericiliğe karşı olanların hedef tahtasına oturtulduğu, faili mechulların arttığı dönemde suikaste kurban giden tek isim Üçok da olmadı.

31 Ocak 1990’da hukukçu ve siyasetçi Muammer Aksoy Ankara Bahçelievler’de evinin önünde kurşunlanarak öldürüldü.

7 Mart 1990’da ise gazeteci Çetin Emeç İstanbul Suadiye’de şoförü ile beraber uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

Gazeteci yazar Turan Dursun da 4 Eylül 1990’da silahlı saldırı ile katledildi.

Yazar, şair ve gazeteci Musa Anter, 20 Eylül 1992’de Diyarbakır’ın Seyrantepe ilçesinde silahlı saldırı ile öldürüldü.

Gazeteci, araştırmacı ve yazar Uğur Mumcu 24 Ocak 1993’te aracına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu yaşamını yitirdi.

Gazeteci, yazar, öğretim üyesi Ahmet Taner Kışlalı’da 21 Ekim 1999’da arabasının sileceğine yerleştirilen bomba ile yaşamını yitirdi.

 

J 6, 2 - D-68159 Mannheim - Tel. +49  (0) 621-15 12 12  - Fax      +49 (0) 621-29 18 50

Gazete elektronik posta: cumali@uyan.de

Copyright © 2000 Cumali UYAN, Stand: 01. April 2002