BAĞIMSIZ AYLIK GAZETE

 

BAŞSAYFA

HABERLER

YAZARLAR

POLİTİKA

KÜLTÜR-SANAT

BİLDİRİLER

BİLGİ HAZİNESİ

TARİHTE KALAN

TARTIŞMA

 
Demokrasi konusunda ayni dilekleri paylasmakla beraber farkli seyler düsündügümüzü görüyorum.
Avusturyada yasamam düsünebilme yetenegimi yitirmek anlamina gelmiyor.Sizinde bildiginiz gibi bir önceki secimlerde asiri sag söyleme sahip parti yüzde yirmibes oraninda bir oy alarak ülkenin hem ikinci büyük partisi hemde iktidar ortagi konumuna geldi.Son dönemde cikarilan yasalar insan haklari adina geri adimlarla doludur.Sol bir partiye oy vermis olmanizda belki vicdaninizi rahatlatir ancak uygulamalari görmemek sartiyla.
Üstelik Avusturyalilar Almanlarin yaptigi Nazizm sonrasi özelestiri dönemini hic yasamadilar.Hitlere bu ülkedeki sempati duyan insanlar bir hayli cok.Bir gün isterseniz Viyanaya gelin yahudi gibi giyinip ara sokaklarda gezin.Bakalim kulaginiza neler gelecek.
 
Bu saydiginiz alman kökenli ülkeler,Fasizm ideolojisinin kaynagi olan bir kültüre sahiptirler. Ikinci dünya savasi sonrasi Anglo saksonlar tarafinda zorla demokratiklesme sürecine sokulmuslardir.Demokrasi aslinda Germenlerin degil ingilizlerin hayata gecirdigi bir toplumsal sözlesmedir.Almanlar bir daha baslarina bela olmasin diye onlari demokrat yapip EU diye bir birlik icinde bütünlestiler.Buraya uymayanlar cehennem olup gitsin derken farkinda olmadan ya sev ya terket sloganiyla ayni cizgiye düsmüssünüz.Üstelik eger bir insan Fasist ise yasayacagi en uygun ortam dogallikla  bu Avrupa ülkeleridir.Bu isin kitabi bu kültüre uyuyor.
 
Mektubunuzun sonuc kisminda yazdiklariniza cok sevindim.Hepsine katiliyorum.Demokratik tavir insana saygiyla icice olmaliki anlayis ve kabul görsün.Vicdanimiza ve aklimiza karsi olan sorumlulugumuz saniyorum bir partiden,örgütten önce geliyor.
Samimi düsüncelerinizi bana yazdiginiz icin tesekkür ederim.Hosca kaliniz.
----- Original Message -----