BAĞIMSIZ AYLIK GAZETE

22.01.2006


Boutique
Şık giyimin vazgeçilmez adresi:
U 1, 9, 68161 Mannheim 
(Breitestrasse'de Karstadt karşısı)

BAŞSAYFA

HABERLER

YAZARLAR

POLİTİKA

KÜLTÜR-SANAT

BİLDİRİLER

BİLGİ HAZİNE

TANITIM

TARTIŞMA

TARİHTE KALAN

Ülkemizin uluslararası utanç tablosu
Cellat yine tutuklandı
Salıverilmesine sevincinden ağzı kulaklarına varanlara bir çift söz: Adam öldürmek okadar mı zor? Bir insanda şeref, haysiyet vicdan gibi şeyler yoksa, onun için ha insan öldürmüş ha bir keçi. Ama bu türden cellatlar katil olduktan sonra, bunların kendi ailesinden de birilerinin kan davası nedeniyle  öldürülmesine vicdanları yok ki sızlasın. Ülküdaşlarından Hakan Durhan diye birisi de cinayet işledikten sonra babası Malatya  Yeşilyurt ilçe teşkilatının içinde öldürülmüş ve teşkikat darmadağın edilmişti. Buna da sevindiler mi acaba ülkücü cellatlar?
Ağca, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü Abdi İpekçi cinayetine ve 2 gasp suçuna rağmen 5,5 yıl yatarak kısa bir süre önce tahliye olmuştu. Bu skandal haberle tüm dünyaya rezil olduktan sonra tekerar tutuklamış oluyoruz.


Kontrgerilla veya Özel Harpçılar sorguya çekilmeli
Kendi halkına karşı savaş açan emekli generaller elini kolunu sallayarak gezmekle kalmıyor, bir de sahte kahramanlık öyküleri uyduruyor ve bunu da en büyük bir ülke gazetesi desteğiyle ele aleme duyuruyorlar. Ve böylelikle de herhalde aba altında sopayı gösterdiklerini sanıyorlar.

İran Mollaları dünyaya meydan okuyor
İran’ın Birleşmiş Millerler Atom Enerjisi kontrol dairesince kapısına kilit vurularak mühürlenen tesislerinin mühürünü bozması ve kapılarını nükleer çalışmalarına tekrar açması, uluslararası büyük tepkilere yol açtı. ABD’den sonra AB de İran’ın Atom çalışmalarından rahatsız olmaya başladı. Almanya başbakanı Steinmeier İran’ın nükleer silahlanma programı üzerine AB ile sürdürülen müzakereleri kesme tehdidinde bulunarak Mollalar rejimini sert bir dille uyardı. Bakan ayrıca bu eylemle İran’ın mühürleri bozması, İran’ın nükleer bomba üretiminde kullanılmak üzere zenginleştirilmiş uranyum üzerine yapmakta olduğu çalışmanın bir kanıtı olduğunu vurguladı.

Amerikalı Albay'ı Soyarken

Doğan Medya Grubu, 1 Mart öncesi ve sonrasında ABD'nin Irak işgalini savunurken şimdi at değiştirmişe benzer. Hayali Küçük Ali'ler Irak topraklarında kahramanca striptease gösterileri organize ediyor. Çuval operasyonu intikamı bahane, maksat daha derin...

T
ürklük mü, Türk ırkçılığı mı, alenen tahkir ve tezyif olan?
Bundan yaklaşık 30 yıl kadar önce de Aras Ören'in Şirinin Düğünü adlı Almanya'ya giden işçilerin durumunu konu edinen öyküsü filmleşince ırkçılarımız kudurmuş, deli divaneye dönmüşlerdi. Çünkü filmin bir sahneinde o zaman Almanya'ya yeni gelen işçi erkekler, yine yeni gelen işçi bir hanımı erkekler koğuşuna götürüp seksüel amaçlı sıraya diziyorlardı. O zamanlar ırkçı faşistlerimiz zıvanadan çıkmış ve nasıl olur da bir Türk hanımı bu durumda gösterilebilir diye feveran ediyorlardı. Sanki ülke içinde genelevi, randevu evi veya telekızlar yoktu. Veya o durumdaki hayat kadınları hep yabancı idi. Yunanlıları denize döktük diye övünülen tarih kitaplarımıza kimsenin bir şey dediği yok. Ermenileri kitle katliamından geçirdik denince tepkiler neden bu kadar büyük?
 
301 ve 305. Maddeler Bir An Önce Kaldırılsın

301. maddeden davaların son günlerde yaygınlaşmasına dikkat çeken 169 aydın, bir bildiriyle, Adalet Bakanı Çiçek'i, dava açılmasına neden olduğu; İçişleri Bakanı Aksu'yu da, saldırganları cesaretlendirdiği gerekçesiyle kınadılar.


Orhan Pamuk davasında ülkücü cellatlar kudurdu
Aydınlara, insanlığa ve demokrasi düşmanı faşistlerin maskesi Orhan Pamuk davasıyla düştü ve iğrenç yüzleri pişmiş kelle gibi sırıtmaya başladı. Sebep ne? Ermeni soykırımından bahsedince Türklüğe hakaret ediyormuş. Peki Türklerin o  insanlık dışı olayı inkar etmesi Ermeniliğe hakaret değil mi? Olayı sadece medyadan ve tarihten öğrenmekten başka çaresi olmayan genç nesil Türk-Kürt demeden kendi halkına yalan söylemek onlara hakaret değil mi?

Avrupa bas
ını ne diyor?

301. Madde İfade Özgürlüğüne Yönelik Bir Tehdittir. Derhal Kaldırılmalıdır
Uluslararası Af Örgütü, Türk Ceza Yasası’nın (TCY) 301. Maddesinin insan hakları savunucuları, gazeteciler ve diğer sivil toplum üyelerine karşı, muhalif görüşlerini barışçıl yollarla ifade ettikleri için, haklarında kovuşturma başlatmak için sıklıkla kullanılıyor olmasından derin kaygı duymaktadır. Türklük, Cumhuriyet ve Devletin temelleri ve kurumlarına hakaretle ilgili olan 301. Madde, 1 Haziran 2005 tarihinde yapılan yasal reformlar döneminde eski ceza yasasının 159. Maddesinin yerine konmuştur. UAÖ, 159. Maddenin şiddet içermeyen eleştirel fikirlerin yargılanması için kullanılmasına defalarca karşı çıkmış ve Türkiye yetkililerine bu maddeyi kaldırmaları için çağrıda bulunmuştu.

S
ivas katliamı mahkumları Avrupa'da
37 insanın ölümüyle sonuçlanan Sivas Madımak oteli katliamından 7,5 yılık hapis cezasına çarptırılan bir cellat daha Almanya'da elini kolunu sallayarak gezerken yakalandı.

B
arzani'nin PKK konulu demeci, Milliyet'e göre "Garip bir yorum"
ABD'de cumhurbaşkanı George W. Bush'la resmi bir ziyarette bulunan  Kürdistan eyalet başkanı Mesut Barzani, Londra'da Ingiltere başbakanı Tony Blair ve hükümet yetkilileri ile de görüşerek oluşmakta olan Kürdistan devleti üzerine görüşlerini bildirdi. Arapların en büyük gazetesi Al Hayat'a da demeç veren Barzani, "uluslaşma sürecine ihtiyacı olan Kürtlerin devletleşme hakkı da var" dedi.
PKK sorununu 'var olan bir halka karşı izlenen yanlış siyasete karşı bir tepki' olarak niteleyen Barzani, Kuzey Irak'taki PKK varlığının abartıldığını söyledi. CNN Türk'te yayınlanan bu demeç Milliyet gazetesine göre "garip bir yorum".
 

Cellatlatlara özgürlük! Mannheim'da Sivas katliamcısı serbest dolaşıyor

37 aydın, şair, yazar ve sanatçının Sivas'ın Madımak otelinde vahşice yakılmaları olayının sanıklarından Muhammed Nuh Kılıç adlı bir caninin izine Hürriyet gazetesi ulaştı. 7,5 yıl hapse mahkum olan katil Almanya'nın Mannheim kentinde elini kolunu sallayarak dolaşıyor ve açtığı bir döner dükkanına da patronluk yapıyor.
ALMANYA’nın Mannheim Kenti’nde döner büfesi işleten Sivas katliamı mahkumu Muhammed Nuh Kılıç, ‘Devlet benim burada olduğumu yeni mi anladı? Tam düzen kurmuşken hayatım mahvoluyor. Yıllardır buradayım, bunu konsolosluk da biliyor’ dedi. Sivas katliamı mahkumu olduğunun ortaya çıkmasından sonra korkmaya başladığını belirten Muhammed Nuh Kılıç, ‘Bence bu meseleyi sadece Susurluk olayını çözerlerse çözerler’ dedi. 7.5 yıl cezayı hak etmediğini iddia eden Kılıç, ‘Hayatımda bir kez birilerinin peşine takıldım o da hayatımı mahvetti. Kamuoyunun baskısından birilerinin cezalandırmak istediler. Ben de kurban oldum’ iddiasında bulundu. Kılıç, kışkırtmanın hala devam ettiğini öne sürerek, ‘Olayın yıl dönümlerinde Aleviler yine toplantılar yaparak kışkırtmaya devam ediyor’ dedi. Kılıç’ın elini kolunu sallayarak Mannheim’da gezmesi Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) önderliğinde yapılacak yürüyürüşle protesto edildi.

"Derin Devlet, Bir Suç İtirafı"
Demirel ve Evren'in "Derin devlet vardır; zaafiyet görürse müdahale eder" açıklamaları hukukçular ve aktivistler tarafından "suçun itirafı olarak" yorumlandı: "Bu açıklamalar 28 Şubat'ın bir versiyonu. Yargılanmaları gerekir".Nükleer Enerji Santralleri
Batının ve özellikle de Almanya'nın son 40 yılda belki de en çok tartışılan siyasi konusu Nükleer enerji

Almanya'da kurulu toplam 17 nükleer elektrik santralı kademeli olara 20 yıl içerisinde devre dışı bırakılacak. Onların yerini çevreye zararı olmayan eski yel değirmenleri gibi rüzgar ve güneş enerjisi dolduracak.

 

Adres: UYAN GmbH, Luisenring 34
           D-68159 Mannheim (Germany)
Tel.      +49  (0) 621-15 12 12  
Fax      +49 (0) 621-29 18 50

Kontakt:  uyan@uyan.de
Gazete elektronik posta:
cumali@uyan.de

Copyright © 2000 Cumali UYAN,  Stand: 01. April 2002

Dünün Paytonu,
bu günün Mercedesi

İstanbul'a üçüncü bir havaalanı açılması düşünülüyormuş. Ama en büyük uçakların bile iniş-kalkış yapabileceği Malatya havaalanı uluslararası değil. Direkt yurdışına hava bağlantısı olmadığı için taze yaş kaysı ihraç edilemiyor.
Dış ülkelerde çalışan işçiler Malatya veya çevresindeki il ve ilçelere gitmek için önce İstanbul veya Ankara'ya inmek ve oralarda bir süre sürünmek zorunda.